top of page

Yeni Normal Evden Çalışma - 5 Madddede Verimli ve Etkili Evden Çalışma

Updated: Apr 5, 2020

Tüm dünyanın uzunca bir süre sonra ilk defa birlikte tek bir ortak düşmana karşı savaş verdiği bu süreç bize yeni normaller getirmeye başladı. Bunlardan biri de evden çalışmak.


Global ekonominin sarsıldığı pandemik döneminde şirketler çalışanlarına evden çalışma olanağı verse de evden çalışmak alışkanlıklarımızın dışında bir pratik. Üzerine bizi rahatsız edici bir tuhaflığa sürükleyen olağanüstü bir durumun varlığı, tüm kriterlerimizin istikrarsızlaştırılması ve gerçekliğin başkalaşımına karşı tüm bünyenin psikolojik savaş vermesi eklenince verimlilik pek kolay olmuyor. İşte bu durumda bende işe yarayan, dibe vurmadan daha verimli çalışmamı sağlayan birkaç tüyoyu sizlerle de paylaşmak istedim.


Günün En Zor Vedası: Yataktan Çıkmak


Sıcak, rahat yataktan ayrılmak normalde bile zor iken evden çalışma zamanı neden yataktan çalışmaya devam etmeyeyim ki?


Madde 1: Güne ofise gider gibi başla.

Evet, o yataktan çık. Duş, kahvaltı, kahve, dişleri fırçalama ne ise günlük rutinini aynı şekilde devam ettirmek hem beyni her zamanki rutini takip ettirtip çalışmaya hazırladığı hem de sizi psikolojik olarak hazırladığı için güne başlamanın belki de en önemli kuralı. Evden çalışırken ofiste olduğumdan daha çok verimli olduğumu fark eden biri olarak günlerime hala ofise gider gibi başlıyorum. Uyanma saatimi aynı tuttuğum için önceden ofise gitmek için harcadığım zamanımı şimdi kendime harcayabiliyor, mükellef kahvaltı dahi hazırlayabiliyorum ki benim gibi günün en önemli öğünü kahvaltı diyenlerdenseniz gününüz 1-0 önde başlıyor.

Evin Yer Yanı Bir Çalışma Ortamı Değil Mi Zaten?

Aslında değil.


Madde 2: Düzenli bir ortam ayarla.


Ofisteki yedek ekranını özleyenlerden biri olarak siz de yedek ekranın yokluğunu çekiyorsanız bir ekran alın ve ofisteki masanızın ev versiyonunu yaratın demeyeceğim tabii ki. Ancak ofisteki gibi belirli bir çalışma alanı hazırlamanız, kablosuz fare, kulaklık ya da rahat sandalye gibi ergonomik ofis gereçlerini bulundurmanız ve bu alanı çalışmak ile özdeşleştirmeniz verimliliğinizi büyük ölçüde arttıracaktır. Ofis masası ya da sandalye gibi gereçleriniz yoksa da doğaçlama yapın, uydurun. Örneğin tekli koltukta ek yastık ile belinizi ve sırtınızı destekleyebilir, portatif masayı yanınıza çekip laptopunuzu yerleştirebilirsiniz. Bu yöntem odaklanmamı arttırdığı gibi dikkatimin de daha az dağılmasını sağladı.


Konuşmak zorunda olmadığım ancak katılmak durumunda kaldığım toplantıları dinlerken bir yandan ojemi sürmenin ya da çayımı yapmanın rahatlığı olsa da bunu çok abartmamak gerekiyor. Belirli bir çalışma alanı yaratmadan, laptopu koyabilecek herhangi bir alandan çalışmaya başlayınca beynin alışık olmadığı bu yeni ortamdaki her bir uyarıcı dikkati dağıtıyor ve odaklanmayı zorlaştırıyor. Özellikle çocukların olduğu evde onlara çalışma ortamınızı belirtmek, çocukların sizi o belli ortamda rahatsız etmekten kaçınmasına ve işlerin sizin için bir tık daha kolaylaşmasına yardımcı olabilir. Eve adapte edilmiş düzenli çalışma ortamının bir başka güzel yanı da ofisteki gibi dikkatinizi dağıtan iş arkadaşları ya da ofis politikalarının olmaması.


Gerçeklikten Kopmadan...

Madde 3: Çalışma saatlerini ayarla.


Covid-19'un yarattığı olağanüstü durumdan geçerken izole olarak evden çalışmak gerçeklikten ve normal zaman algısından kopmaya yol açabilir.

Örneğin ofiste öğle yemeği vakti fark etmeden gelse bile ofiste diğerleri yemek için harekete geçince birileri zamanı hatırlatıyor ve gerçeğe geri dönüyoruz. Ofis yemekhanesi ya da ofis yakınlarındaki restoran seçenekleri belli olduğundan ne yiyeceğimiz üzerine de çok düşünmemize gerek kalmıyor. Ancak evde durum biraz daha farklı. Öğle yemeği zamanını acıkınca farkedip e acaba ne yesem ki diye düşünerek çalışma zamanımı verimsiz şekilde bölmektense çalışma çizelgemi önceden planlıyorum. Bir sonraki çalışma gününe başlamadan o gün ne yapacağıma, toplantılarıma, projelerime önceden bakıp zamanımı hatta yiyeceklerimi bile belirlemek/önden pişirmek bana en azından birkaç saat kazandırıyor ve zamandan kopmadan güne bağlı kalmamı sağlıyor.


Sosyalleşmeyi Unutmamak Lazım

Madde 4 Düzenli toplantılar ile bağlantıda kalın.


Özellikle bir ekip yönetiyor ya da bir ekibin parçası iseniz haftada bir iki gün 15 dakikalık ufak toplantılar bağlantıda kalmaya çok yardımcı oluyor. Ofiste iken birkaç dakika içinde çalıştığımız kişilerden projeler için aldığımız düzenli bilgilendirmeler, evden çalışırken kopma noktasına gelebiliyor. Projeleri düzenli takip edebilmek için ya da sadece bir merhaba demek için bağlanmak izole kaldığım ortamdan beni bir 15 dakikalığına da olsa çıkartıyor ve yalnız olmadığımı, aslında herkesin aynı durumdan geçtiğini hatırlatıp bana moral veriyor.


Çalış Çalış Nereye Kadar

Madde 5 O zaman dans, o zaman egzersiz!


Her 30 dakikalık aralıklarda bir 5 dakikalık mola vermek odaklanmamı kolaylaştırıp daha verimli çalışmamı sağlıyor. Pomodoro Yöntemi olarak bilinen kısa aralıklarda mola verme tekniğini de deneyebilirsiniz.

Özetle

- 25 dakika çalış, 5 dakika mola ver

- 4 round böyle gittikten sonra 20-30 dakikalık daha uzun bir mola ver.


Molalar sırasında evin içinde yürüyor, özellikle oturmaktan kaçınıyorum. Bunun dışında kendime yatırım yapmam ve kendimi geliştirmem ev-ofis durumunda çok daha kolay olduğu için bu aralar mola verdiğimde bir yandan yeni dil öğreniyorum. Spotify podcastlerinden Fransızcamı iletirken, Duolingo ile Çincemi hatırlamaya çalışıyorum. Siz ister dans edin, ister yürüyün ya da ufak esneme hareketleri ve egzersizler yapın ama hareketli kalın. Özellikle uzun süre oturma durumunda kalındığında kas-iskelet rahatsızlığı yaşamamak için hareket etmek önemli. Aşağıda şirketimin bizimle paylaştığı ve size de yararlı olacağını düşündüğüm evde çalışırken dikkat edilmesi gereken oturma pozisyonlarını anlatan videoyu bırakıyorum.


Bakarsınız dünya Covid-19'u yendikten sonra, şirketler ve çalışanlar bir kere etkili ve verimli evden çalışmayı oturtur ve evden çalışma esnekliği kalıcı şirket politikalarından biri haline gelir(:


147 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page